Image
Projektanci zdrowego usmiechu

Projektanci zdrowego usmiechu 

Spectro Shade

Porcelanowa korona powstaje w laboratorium protetycznym. Praca nad nią składa się z dwóch podstawowych etapów: nadania kształtu i koloru. Optymalny efekt osiągamy wówczas, gdy nowej korony nie można odróżnić od pozostałych, sąsiednich zębów.

Oddanie pełnej gamy kolorystycznej zęba na porcelanowej koronie nie jest zadaniem łatwym - wymaga dużego wyczucia i precyzji. Każdy ząb jest inny, a jego barwa z upływem czasu zmienia się. Na tzw. oko dentysta jest w stanie określić jedynie grupę koloru zęba (czy jest żółty, bardziej lub mniej szary itp.).

W laboratorium naszej kliniki osiągamy znakomite efekty dzięki temu, że kolor koron nowych zębów dobieramy każdemu pacjentowi specjalnym, komputerowym urządzeniem Spectro Shade. Skanujemy nim zęby pacjenta i tworzymy tzw. mapę kolorów każdego zęba. System Spectro Shade pozwala na uzyskanie bardzo szczegółowej analizy trzech głównych składowych, dzięki którym postrzegamy kolor:

  • jasności
  • nasycenia
  • barwy


Mapa sporządzona na podstawie tej analizy pozwala na doskonałe odzwierciedlenie naturalnej barwy zęba na każdej części powierzchni nowej korony. Zadaniem technika w laboratorium jest podążenie za wskazówkami wynikającymi z tej mapy. Dodatkowo, mając powyższe dane w komputerze możemy wykonywać analizy uśmiechu, określić jak ząb będzie wyglądał w świetle dziennym, w świetle halogenowym a nawet jak zachowa się w oświetleniu dyskotekowym.