Ozonoterapia
Ozonoterapia jest nowoczesnym i bezbolesnym sposobem leczenia zmian próchnicowych. Za pomocą ozonoterapii można jednak nie tylko leczyć próchnicę, lecz także zapobiegać jej powstawaniu. Zabieg ten polega na wykorzystaniu bakteriobójczych właściwości ozonu, który w bezpieczny sposób utlenia bakterie.
Ozonoterapia gwarantuje eliminację 99% bakterii powodujących próchnicę. Nie niszczy przy tym zdrowych tkanek zęba, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych metod leczenia próchnicy. Zabieg trwa krótką chwilę - ozon podajemy punktowo przez kilkadziesiąt sekund. Dzięki specjalnemu aplikatorowi zabieg jest bezpieczny.
Zalety:
Leczenie za pomocą ozonu odbywa się bezinwazyjnie a więc:
- bez wiercenia
- bez bólu
- bez stresu
- bez ubytków w zdrowej tkance zęba i często bez konieczności wypełniania ich plombą
- szybko
- skutecznie
- bezpiecznie (ozonoterapia może być stosowana nawet u dzieci i kobiet w ciąży)
Ozonoterapia pozwala także zapobiec pojawieniu się w przyszłości próchnicy wtórnej pod nowym wypełnieniem. To z kolei oznacza, że leczenie zapobiega późniejszym komplikacjom oraz związanym z nimi kosztami.
Dzięki ozonoterapii zapewniamy pacjentowi profesjonalne leczenie oraz wynikający z niego komfort - ograniczamy stres towarzyszący wizytom u stomatologa, oszczędzamy czas i pieniądze pacjenta.
Zastosowanie:
Przykłady zastosowania ozonoterapii:
- leczenie i zapobieganie próchnicy
- dezynfekcja ubytków
- dezynfekcja miejsc trudno dostępnych, których leczenie oznacza dla pacjenta silny ból: kanałów korzeniowych i obnażonej miazgi
- likwidowanie nadwrażliwości bólowej zębów
- przyspieszenie remineralizacji tkanki zęba
- przy zmianach zapalnych, zabiegach chirurgicznych (przyspiesza gojenie i zmniejsza ból)
- leczenie aft i opryszczki
Nie przy wszystkich stopniach rozwoju próchnicy możemy zrezygnować z nieprzyjemnego dla pacjenta wiercenia. Zdarza się, że zmiany są już zbyt głębokie i zmienione tkanki zęba należy usunąć mechanicznie. Niemniej, w takich przypadkach także stosujemy ozon dla wyeliminowania bakterii i zdezynfekowania ubytku, co pozwala uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, a nawet uratować ząb przed leczeniem kanałowym.