Leczenie kanalowe
Skutecznie przeleczony kanałowo ząb ma szansę służyć pacjentowi jeszcze przez wiele lat.
Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest szansą dla zębów bardzo zniszczonych. Polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory oraz uszkodzonego nerwu i bakterii z kanałów korzeni danego zęba, a następnie na szczelnym wypełnieniu kanałów specjalnymi materiałami. Warunkiem uratowania zęba jest precyzyjne przeprowadzenie wszystkich tych etapów. Kluczowe dla powodzenia leczenia jest odnalezienie wszystkich, nawet najdrobniejszych ujść kanałów korzeniowych oraz dokładne ich oczyszczenie i wypełnienie.
W klinice HAHS stosujemy najnowsze technologie i metody leczenia. Do dyspozycji pacjentów jest 5 stanowisk do leczenia endodontycznego. Każde wyposażone w mikroskop i endometr.
Czas:
Dzięki dostępnym technologiom najczęściej możemy przeprowadzić kompletną procedurę leczenia na jednej wizycie. Nie musi ona trwać wiele tygodni, co do niedawna było standardową praktyką.
Procedura:
Procedura leczenia kanałowego w naszej klinice obejmuje m.in.:
Zdjęcia RTG: cyfrowe zdjęcia rtg robione są przed rozpoczęciem leczenia (do oceny stanu wyjściowego), w trakcie i na końcu (do kontroli jego przebiegu).
Mikroskop pozwala zajrzeć do wnętrza kanału i w wielokrotnym powiększeniu przeprowadzić prawidłowe leczenie: precyzyjnie wyczyścić, opracować i wypełnić wszystkie kanały (niektóre kanały bez mikroskopu są niewidoczne).
Endometr pozwala zmierzyć długość kanału korzeniowego z dużą dokładnością. Powszechnie stosowana metoda pomiaru długości kanału, oparta tylko na zdjęciu rentgenowskim, jest bardzo często zawodna.
Koferdam - cienka guma nakładana dookoła leczonego zęba pomaga odizolować go od pozostałych. Tym samym: tworzy barierę aseptyczną, ułatwia dostęp do obszaru działania, zakrywa przełyk, zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy lekarza.
Laser i ozon – zastosowanie tych urządzeń podnosi skuteczność leczenia endodontycznego. Ich bakteriobójcze właściwości mają szczególne znaczenie w przypadku infekcji wokół korzeni zębów.
Precyzyjne opracowanie leczonego kanałowo zęba przy użyciu mikroskopu zdecydowanie podnosi jakość leczenia. W wielu przypadkach umożliwia także powtórne przeprowadzenie leczenia kanałowego zębów, które zostały wcześniej nieprawidłowo przeleczone. W konsekwencji daje to pacjentom możliwość zachowania zębów początkowo nie rokujących najlepiej.