Image
Rehabilitacja narządu żucia

Rehabilitacja narządu żucia

Rehabilitacja narządu żucia

Nasz organizm to układ ściśle ze sobą połączonych elementów. Zaburzona płaszczyzna zgryzu wymusza nieprawidłowe ustawienie głowy. To powoduje asymetrię ramion i bioder. W konsekwencji pojawiają się przeciążenia i zmiany. Jeśli nie zniwelujemy tego stanu, dochodzi do uszkodzenia kości, stawów skroniowo-żuchwowych, kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupa.

Warto wiedzieć, że przewlekłe bóle głowy mogą mieć swoje źródło w jamie ustnej i stawach skroniowo-żuchwowych. Dość często ból kolana czy biodra, problemy z kręgosłupem również wymagają naprawy zgryzu, tj. poprawy relacji pomiędzy szczęką a żuchwą. W Klinice HAHS już od wielu lat zajmujemy się szczegółową analizą tych dolegliwości. 

Dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych i co za tym idzie całego narządu żucia są dzisiaj bardzo powszechnym problemem.

Przyczyną uporczywego bólu głowy często może być m.in.:

  • wada zgryzu
  • braki w uzębieniu
  • zaciskanie zębów i ścieranie zębów (bruksizm)
  • źle wykonana proteza, korona lub most
  • nieprawidłowa postawa ciała
  • a nawet: żucie gumy i obgryzanie paznokci  

Leczenie tego typu problemów zazwyczaj jest procesem złożonym i wymaga połączenia kilku elementów. W niektórych przypadkach dentysta nie powinien zaczynać leczenia pacjenta dopóki ten nie przejdzie odpowiedniej terapii np. u fizjoterapeuty. 

Dlatego stworzyliśmy w Klinice zespół składający się z lekarzy dentystów, techników protetyków i rehabilitantów specjalizujących się w leczeniu zaburzeń czynnościowych narządu żucia. Ścisła współpraca to warunek konieczny przy wielu schorzeniach.