Image
Klinika

Projektanci zdrowego uśmiechu 

Artykuł w Ryanair Magazine

Ząb za ząb
sierpień 2006r.

Michael Burger

Leczenie zębów może kosztować fortunę, ale poniesione koszty zależą od tego, gdzie zdecydujemy się na leczenie. Obecnie Polska umacnia swoją pozycję jako raj dla ,,turystów stomatologicznych".

Mówi się, że cierpienie z powodu miłości jest gorsze od bólu zęba. Można jednak spojrzeć na to zagadnienie z innej strony. Faktem jest bowiem, że smutek spowodowany zawodem miłosnym przemija prędzej czy później. Bólu zęba jednak nie da się tak łatwo pozbyć. Z czasem staje się on coraz bardziej uciążliwy, a jego uśmierzenie nierzadko pozostawia po sobie ogromną dziurę finansową w kieszeni. Dodatkowo, frustracja narasta, gdy rozpaczliwie i pilnie próbujesz się umówić z dentystą na wizytę. A kiedy w końcu ujrzysz przelotnie szacunkowe koszty leczenia, od razu stwierdzasz, że zdecydowanie wolałbyś cierpieć z powodu zawodu miłosnego. Oczywiście, gdybyś tylko miał wybór.
Nie jest jednak tak źle, jak mogłoby się wydawać. Dwa orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (C-120/95, C-158/96) przyznają każdemu obywatelowi Unii Europejskiej prawo do korzystania z leczenia we wszystkich krajach członkowskich Unii - to może oznaczać nawet do 70% oszczędności za leczenie stomatologiczne. Podczas gdy Węgry i Majorka były dotychczas głównymi krajami odwiedzanymi przez osoby robiące interesy i szukające. hmm. nieprzyjemności, tak Polska staje się właśnie rajem dla turystów stomatologicznych, czyli osób, które chciałyby wyleczyć swoje zęby i jednocześnie spędzić czas na odwiedzaniu nowych, wcześniej nieznanych miejsc. Zalety turystyki dentystycznej odkryli przede wszystkim Skandynawowie, Brytyjczycy i Niemcy. Wiedzą, że kliniki dentystyczne w Polsce mają dobre, nowoczesne wyposażenie. Pacjenci są leczeni tak, jak pacjenci prywatni. Co więcej, mają oni możliwość oglądania swojego leczenia na ekranach specjalnych monitorów. Pozbawiona stresu i relaksująca atmosfera pobytu, podczas którego odbywa się leczenie, jest osiągana dzięki współpracy centrów odnowy biologicznej, ośrodków sportowych, a także hoteli, które proponują szeroką gamę udogodnień. To powoduje, że nawet w przypadku konieczności leczenia stomatologicznego można uzyskać poczucie krótkich wakacji. Kliniki dentystyczne w Polsce oferują wysokiej klasy usługi wykonywane przez dobrze wykształconych specjalistów we wszystkich dziedzinach takich, jak: leczenie zachowawcze, różne rodzaje protetyki: implanty, protezy, mosty, korony i porcelanowe licówki, na stomatologii kosmetycznej i wybielaniu kończąc.

Przystępne dla obcokrajowców ceny nie oznaczają leczenia gorszej jakości. Marcin Gaborski, dyrektor kliniki Hahs w Szczecinie, dodaje: ,,W naszej klinice używamy wysokiej jakości materiałów z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Skandynawii. Dla naszych polskich pacjentów jesteśmy jednak kliniką luksusową. Dzięki niskim kosztom pracy oraz opłat i podatków, nasze koszty laboratoryjne są niewątpliwie niższe niż w zachodniej i północnej Europie." Zwykły most wstawiany w przypadku brakującego zęba trzonowego to koszt około 310 euro w Polsce i 700 euro w Zachodniej Europie. Z kolei implant dentystyczny, który na Zachodzie kosztuje około 1.600 euro, w Szczecinie może być wstawiony już za około 800 euro. Ponadto, usługi dentystyczne są opatrzone znacznie dłuższym niż gdziekolwiek indziej okresem gwarancji. W niektórych przypadkach jest to więcej niż pięć lat, wliczając w to czasem również koszty podróży i wydatki na hotel. Z ustaleniem najkorzystniejszego terminu wizyty także nie ma problemów. Można to zrobić mailowo, bądź telefonicznie. Personel zawsze mówi po angielsku i niemiecku, czasami także po duńsku, szwedzku i francusku. Jeżeli istnieje taka konieczność, kliniki pracują w niedziele. Jeśli pacjent sobie życzy, dokonywana jest rezerwacja noclegów w hotelu oraz organizacja przewozu na lotnisko. Podczas dłuższego pobytu personel także troszczy się o swoich pacjentów. Leczenie uzupełniają wycieczki po mieście i wyjazdy w okoliczne tereny. W pakiecie dentystycznych wczasów istnieje możliwość odbycia wyprawy po Bałtyku, gry w golfa albo tenisa, a nawet żeglowanie jachtem po okolicznym, malowniczym jeziorze. Koncepcja połączenia kompleksowej, niedrogiej opieki zdrowotnej z przerwą wakacyjno-urlopową staje się coraz bardziej popularna. Różnorodność usług, które są obecnie dostępne w indywidualnym pakiecie organizowanych specjalnie dla nas wakacji, jest bardzo szeroka. Możemy wybierać spośród szerokiego wachlarza różnych możliwości: wypady weekendowe, zaawansowana opieka zdrowotna i planowanie kosztów leczenia, rodzinne wakacje z zapewnioną opieką nad dziećmi, kompleksowe leczenie stomatologiczne. Decydując się na wariant wakacji dentystycznych, podczas jednego ze spacerów możesz odkryć, że portowe miasto Szczecin to miejsce sztuki i kultury, idealne do zrobienia niedrogich zakupów, bo żadne prawo nie ogranicza tutaj restrykcyjnie godzin handlu. Polskie specjalności, ubrania, biżuteria, fryzjerzy, restauracje, filharmonia i kafejki jazzowe - wszystko w niskiej cenie.

W nocy polecamy odwiedzić najgorętszy klub w mieście: Can Can z emanującą na odległość atmosferą wysokiej klasy i szyku. Jeśli nie podoba ci się ten klimat i wolałbyś pobawić się przy ,,cięższej" muzyce, możesz poczuć się świetnie w Klubie Rocker, który jest tuż obok, albo zakosztować polskiego hip-hopu w klubie City Hall. Możesz także wypróbować swój nowy uśmiech.

RYANAIR MAGAZINE 2006, wydanie 10