Image
Klinika

Projektanci zdrowego uśmiechu 

Artykuł w Głosie Szczecińskim

Implanty - perfekcja uśmiechu
26 lutego 2005r.

Rozmowa z dr Joanną Hahs-Gaborską z Kliniki Implantologii i Ortodoncji HAHS PROTODENS w Szczecinie

Nie jest tajemnicą, że zdrowy i piękny uśmiech pomaga w życiu: ułatwia kontakty towarzyskie i zawodowe!

Bez wątpienia ma Pani rację. To przekonanie jest bardzo widoczne w oczekiwaniach naszych pacjentów. Coraz wyraźniej podkreślają, jak ważne jest dla nich to, by efektem leczenia był ładny uśmiech. Cieszy nas takie nastawienie, ponieważ dzięki stosowaniu najnowszych metod i materiałów mamy możliwości sprostania tym oczekiwaniom.

Stomatologia jest obecnie, obok chirurgii plastycznej, jedną z podstawowych dziedzin medycyny estetycznej. Oferuje i stale doskonali rozwiązania, które pozwalają pacjentom poprawić lub odzyskać utraconą estetykę uzębienia. Z pomocą stomatologa pacjent może więc zmienić kolor i kształt swoich zębów, czy też poprawić ich ułożenie.

Jednym z bardziej dotkliwych problemów jest dla pacjenta utrata zęba lub większej ich liczby.

Poje­dyncze ubytki zdarzają się nawet u osób dosko­nale dbających o zęby (np. w wyniku upadku na nartach lub rowerze). Dlatego też ten problem nie jest, jak się powszechnie sądzi, związany wyłącznie z zaawansowanym wiekiem, ale dotyczy także osób młodych. Jest on poważny ze względów estetycznych (brak zęba często trudno ukryć), ale nie tylko. Każdy ząb ma swoje zadanie do spełnienia. Utrata któregokolwiek z nich zaburza funkcje pozostałych, prowadzi do niekorzystnych zmian w zgryzie, a w konsekwencji do chorób pozostałych zębów oraz do stopniowego zaniku kości w miejscu utraconego zęba. Pacjenci nie powinni zatem zwlekać zbyt długo z uzupełnieniem powstałych luk.

Jakie rozwiązania proponują pacjentom lekarze w takich sytuacjach?

Możliwości jest kilka. Do uzupełniania pojedynczych braków stosowane są mosty i protezy szkieletowe, przy bezzębiu natomiast - protezy całkowite. W każdej z tych kategorii istnieje wiele rodzajów konstrukcji i materiałów, które można wykorzystać. Jednak rozwiązaniem szczególnie godnym polecenia, stosowanym praktycznie przy wszystkich ubytkach zębowych (także przy całkowitym bezzębiu), są implanty. Lekarze stomatolodzy zgadzają się co do tego, że spośród wszystkich metod to właśnie implanty w najdoskonalszy sposób odtwarzają utracone uzębienie. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazało, że dzięki implantom można skutecznie i trwale odtworzyć uzębienie nawet u osób chorych na paradontozę.

Leczenie implantologiczne staje się coraz bardziej popularne. Jakie są przyczyny wzrostu zainteresowania tym rodzajem leczenia?

Coraz więcej pacjentów dostrzega zalety odbudowy zębów za pomocą implantów i decyduje się na zabieg. W minionym roku w klinice HAHS PROTODENS wszczepiliśmy ich ponad 300. Pacjenci pragną odzyskać uśmiech i funkcjonalność uzębienia, które stracili. Implanty przywracają im poczucie odzyskania utraconych zębów. Zapewniają komfort związany zarówno z funkcjonowaniem (jedzeniem, mówieniem, higieną), jak i estetyką nowego uzębienia. Żadne inne rozwiązanie protetyczne nie spełnia tych dwóch kryteriów w tak wysokim stopniu. Rozwiązania konwencjonalne (mosty, protezy) przysparzają pacjentom wielu problemów. Natomiast oparcie mostu lub protezy na implantach pozwala pacjentowi uniknąć kłopotów związanych z klasyczną protetyką takich, jak np.: wyjmowanie i wypadanie protez, trudności przy jedzeniu, mówieniu, konieczność szlifowania zdrowych zębów, widoczne klamry utrzymujące protezę.

Opisane korzyści wynikają z cech implantu. Implant to niewielka śrubka, która zastępuje korzeń zęba. Po zespoleniu się z kością szczęki implant jest naturalnym i bardzo stabilnym podłożem dla przyszłego zęba. Pozwala to na umocowanie na nim uzupełnienia protetycznego: korony, protezy lub mostu w zależności od tego, ilu zębów brakuje. Uzyskany w ten sposób efekt zadowala nawet najbardziej wymagających pacjentów.

Co wpływa na powodzenie leczenia?

Największe znaczenie mają przede wszystkim dwa czynniki: doświadczenie i umiejętności lekarza oraz materiały, z których korzysta. W klinice HAHS PROTODENS zabiegi implantologiczne wykonujemy już od ponad 7 lat. Od początku wszczepiamy implanty Branemark System oraz Replace System, produkowane przez szwedzką firmę Nobel Biocare. O wyborze tych systemów zadecydowała ich niezawodność oraz stale poszerzane możliwości ich zastosowania. Pozwala to nam leczyć coraz bardziej skomplikowane przypadki w coraz doskonalszy sposób, ale także dać pacjentom 10-letnią gwarancję.

W jakim kierunku rozwija się leczenie implantologiczne?

Na świecie istnieje ok. 300 różnych systemów implantologicznych. Branemark System to najszerzej opisywany, najczęściej i najdłużej (około 40 lat obserwacji klinicznych) stosowany system implantologiczny. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest to, że stale doskonali on swoją ofertę tak, by uwzględnić oczekiwania pacjentów na całym świecie.

Najnowszym rozwiązaniem, które proponujemy naszym pacjentom jest implant NobelPerfect. Dotychczas w implantologii interesowano się bardziej funkcją, jaką miały spełniać implanty (stabilne i trwałe uzębienie), niż uzyskaniem znakomitej kosmetyki. W efekcie estetyka tych rozwiązań choć dużo lepsza od rozwiązań konwencjonalnych, jeszcze nie była doskonała. Implant NobelPerfect to pierwszy implant na świecie, który doskonale naśladuje ząb, jego naturalną anatomię. Profil tego implantu został zaprojektowany, tak by odtworzyć i utrzymać kontur dziąsła pomiędzy implantem a zębem lub między dwoma implantami. Eliminuje tym samym "czarne trójkąty" między zębami, które są wynikiem stopniowego zaniku kości pojawiającego się przy utracie zębów. Właściwości implantu NobelPerfect są szczególnie korzystne przy odtwarzaniu zębów w tzw. strefie estetycznej, tj. zębów przednich do czwórek włącznie.
Mówiąc o rozwoju implantologii warto wspomnieć także o możliwościach, jakie wniosła ona do leczenia ortodontycznego. Zastosowanie implantów w ortodoncji pozwala nam wyjątkowo skutecznie leczyć nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorosłych.

Czy Pacjenci mogą zatem liczyć na to, że stomatolog znajdzie skuteczne rozwiązanie ich problemu?

Skuteczne, ale i dające znakomite walory kosmetyczne. Pacjenci naszej kliniki wymagają od nas usługi na wysokim, światowym poziomie. Obecny stopień rozwoju stomatologii pozwala lekarzom kliniki na łączenie dokonań poszczególnych dziedzin stomatologii i uzyskiwanie pożądanych efektów.

Rozmawiała: Małgorzata Annusewicz